Zdravie

Ako ušetriť na elektrickej energii v domácnosti

Máte príliš vysokú spotrebu elektrickej energie a premýšľate nad tým, ako ušetriť? Vedie k tomu niekoľko ciest a my by sme si o nich mohli niečo povedať.

Nájdite spotrebič s najväčším odberom – začať by ste mali tam, kde vám spotrebiče odoberajú najviac elektriny. Najväčšie úspory je možné dosiahnuť obmedzením ich prevádzky alebo výmenou za úspornejší spotrebič tohto typu. Môže to byť napríklad chladnička, automatická práčka, priamovýhrevný panel, rýchlovarná kanvica, mikrovlnná rúra, teplovzdušná rúra alebo elektrický sporák a varič.

elektrické svietidlá

Vykurovanie elektrinou – v dnešnej dobe sa tiež oplatí, ak máte tú možnosť, prejsť z vykurovania elektrinou na kúrenie drevom v krbových kachliach s tepelným výmenníkom a vykurovacím systémom v podlahe. Drevo je stále najlacnejšou vykurovacou surovinou a v kombinácii s podlahovým vykurovaním získate obrovský tepelný komfort a krásny slastný a blažený pocit na vaše bosé chodidlá.

volfrámová žiarovka

Najjednoduchšia cesta – tým najjednoduchším, čo môžete urobiť, je výmena nevhodných svetelných zdrojov za úspornejšie. Predstavte si, že sa ešte v niektorých domácnostiach, a možno aj v tej vašej, vyskytujú staré žiarovky s volfrámovým vláknom, alebo bodové halogénové žiarovky. Síce ponúkajú vynikajúce podanie farieb osvetlených predmetov, to je nesporné, ale viete, koľko odoberajú elektriny? Ako názorný model by sme mohli použiť klasické stropné svietidlo, veľmi obľúbené ešte v deväťdesiatych rokoch – šesťramenný luster. Keď v ňom svieti dokopy šesť žiaroviek s príkonom 100 W, teda celkom 600 W, za päť hodín prevádzky, čo je v priemere na jeden deň, spálite 3 kilowatthodiny elektriny. Za rok to bude neuveriteľných 1095 kWh elektriny. Keby ste tieto svietidlá nahradili LED žiarovkami ledprodukt.sk s príkonom iba 7 W, teda dohromady 42 W, za rok spotrebujete len 15 kWh elektriny. Vnímate ten rozdiel? Ešte lepšie markantné to bude, keď si ho vynásobíte cenou elektriny.