Elektro

Typy počítačov podľa účelu využitia

Plánujete si kúpiť nový počítač? V takom prípade by ste mali vopred vedieť, k akému účelu ho plánujete používať. Pretože na základe toho potom budete vyberať ten správny PC pre vás podľa jeho parametrov a cenovej kategórie. Iné parametre musíte zvoliť napríklad pre herný počítač, menšie nároky zas budete klásť na PC zostavu na bežné používanie. Alebo potrebujte počítač na kancelársku prácu či na profesionálne účely? Skúsme si preto ponuku počítačov rozdeliť do niekoľkých kategórií podľa účelu ich využitia.

Práca s počítačom

Do domácnosti a na bežné používanie
V takomto prípade vám stačí siahnuť po základnej počítačovej zostave za relatívne nižšiu cenu. V prípade, ak chcete PC využívať na bežné veci ako surfovanie po internete, pozeranie videí a filmov, četovanie, ukladanie fotiek,… a neplánujete na ňom hrať graficky náročné hry, stačí vybrať zostavu so základnými parametrami, z tej lacnejšej cenovej kategórie. S týmito úkonmi si hravo poradí. 

Do kancelárie a k administratívnej práci
Vravíme o zostave, ktorá nemusí mať tú najlepšiu grafickú kartu a ani ostatné súčasti nemusia byť extrémne výkonné. Opäť stačí vyberať základné parametre ale dostatočné na to, aby sa toto zariadenie nezasekávalo. Tu by sa však mal klásť nárok na to, aby sa neprehrievalo, aby bolo tiché a úsporné. Vhodnou voľbou môžu byť aj „mini PC“, ktoré majú extrémne praktické a útle rozmery, sú veľmi tiché a úsporné. Dôležitý je nový a podporovaný operačný systém, v tomto prípade ideálne firemná verzia.

Na profesionálne účely
Tu už je potrebné siahnuť po hardvérovo náročnejšom zariadení podľa komplexnosti práce, ktorú s ním budete vykonávať. Všeobecne by zariadenie malo mať veľkú operačnú pamäť (RAM), viacjadrový procesov s vysokou frekvenciou (CPU) a kvalitnú grafickú kartu (GPU), hlavne ak ide o prácu s grafikou či strihanie videí.

Počítač, slon

Herné PC
Tieto sa radia do najvyššej cenovej kategórie (okolo 1000 EUR a viac). Skôr než praktické rozmery je potrebná silná zostava a čo možno najvýkonnejšie parametre vrátane pridanej grafickej karty, aby sa hry nezasekávali. V takomto prípade je herný zážitok ešte lepší ako na novej hernej konzole. Kvôli vysokému výkonu je dôležité, ako je vyriešené chladenie. Herné počítače zvyknú mať tiež zaujímavý dizajn a bývajú podsvietené LED osvetlením.